Artykuł o konferencji

 

W dniach 6-7 listopada 2010r. z inicjatywy oraz dzięki pracy Samorządu Uczniowskiego OSWG w Warszawie, w Ośrodku przy ul.Łuckiej została zorganizowana ogólnopolska konferencja na temat „Znaki własne i przydomki migowe z zakresu języka polskiego, historii i WOS”. Celem konferencji było zebranie jak najwięcej znaków PJM z zakresu wyżej wymienionych przedmiotów i popularyzowanie ich, aby zarówno nauczycielom jak i uczniom ułatwić pracę na lekcji, ponieważ dzięki znakom i przydomkom nie musimy migać alfabetem palcowym całych imion i nazwisk.

Konferencję otworzyła  Dyrektor OSWG, mgr Elżbieta Opara-Zawistowska.  Pierwszy referat, na temat pochodzenia PJM, wygłosiła mgr Małgorzata Czajkowska-Kisil. Prezentacja p.Czajkowskiej-Kisil dotyczyła nie tylko samego języka migowego, ale również antropogenezy człowieka.   Na przykładzie rozwoju istot ludzkich p.Małgorzata wyjaśniła jak powstawał język mówiony oraz język migowy. Następnym tematem, którym tym razem zajęła się mgr Alicja Orłowska, było pytanie „Dlaczego  ważne  jest  aby  PJM  posiadał  znaki  własne  i  przydomki  migowe?”.  P.Orłowska potwierdziła swoim wystąpieniem, że społeczność niesłysząca potrzebuje jak najwięcej znaków i przydomków migowych, gdyż „znaki własne i przydomki pozwalają lepiej odnaleźć się w opisywanej rzeczywistości.”  Dzięki zaś mgr Monice Krawczyk i jej prezentacji nt.Znanych znaków własnych i przydomków migowych z zakresu literatury” poznaliśmy przydomki migowe wielu pisarzy (Słowacki, Mickiewicz, Konopnicka, Szymborska itd.) oraz znaki szkolnych lektur („Wesele”, „Śluby panieńskie”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” itd.). Wystąpienie na temat języka polskiego, a dokładniej terminów specjalistycznych, miał również mgr Grzegorz Galewski. P. Galewski przedstawił nam ważne znaki migowe, których często używamy na lekcjach języka polskiego jak: gramatyka, wiersz, sonet, powieść itp. Pokazał nam również jak duże znaczenie ma kontekst zdania do sposobu migania danego znaku. Przerywnikiem dla wykładów magistrów była prezentacja przydomków migowych  w ich krajowych językach migowych znanych artystów, sportowców, muzyków oraz polityków, przygotowana przez Daniela Kotowskiego i Agatę Stencel. Zaś uczennica OSWG Anita Wąsik pokazała nam, jak pięknie może wyglądać hymn Polski wykonany w polskim języku migowym. Pierwszy dzień konferencji zakończył się dyskusją na temat znaków i przydomków z zakresu języka polskiego.

Drugi dzień konferencji, po przywitaniu przybyłych i przedstawieniu programu, rozpoczął mgr Marek Lasecki przedstawiając nam pojęcia i ich znaki migowe dotyczące sztuki, głównie malarstwa. Następnie, wracając do głównych założeń konferencji, mgr Sławomir Łuczywek przedstawił w swojej prezentacji znaki i przydomki migowe z zakresu historii. Oprócz znanych już znaków, p.Łuczywek zaproponował swoje pomysły dla postaci i wydarzeń historycznych, które nie posiadają przydomków. To zapoczątkowało gorącą i bardzo interesującą dyskusję nie tylko na temat przydomków dla postaci i wydarzeń historycznych, które jeszcze się ich nie doczekały, ale rozmawiano również o już znanych znakach migowych z zakresu historii. Po krótkiej przerwie kawowej uczeń OWSG – Dariusz Chmura „zaśpiewał” w PJM „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej, i tak samo jak pierwszego dnia  konferencji Anita Wąsik przekładem na PJM „Mazurka Dąbrowskiego”, tak i Dariusz zachwycił zgromadzonych na Łuckiej. Ostatnim tematem konferencji były znaki własne i przydomki migowe z zakresu WOS, które przedstawiła w swojej prezentacji Monika Kotulska.  I tak samo jak w poprzednich przypadkach prezentacja zakończyła się dyskusją na temat znaków, tym razem dotyczących właśnie WOS’u.

Warto wspomnieć, że w roli prowadzącego konferencję świetnie się sprawdził absolwent OSWG – Marcin Łuczywek.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia konferencja tego typu.

Autor - Marta Korytkowska

 

Opinie o konferencji:

Marcin Łuczywek - organizator konferencji:

            Bardzo się cieszę, że byłem w grupie, która wymyśliła i jednocześnie organizowała pierwszą w historii konferencję pt. „Znaki własne i przydomki migowe z zakresu języka polskiego, historii i WOS”. Dlaczego piszę „pierwszą”? Otóż po pierwsze; Nie słyszeliśmy, żeby przed naszą konferencją była jakaś podobna konferencja. Po drugie; była to konferencja zorganizowana przez SAMĄ MŁODZIEŻ!! Podkreślam – MŁODZIEŻ. Co pokazuje, że młodzież nie musi tylko chodzić do szkoły, a po szkole siedzieć przed komputerem resztę dnia. Jesteśmy tego przykładem, że możemy stworzyć coś ciekawego, co zainteresuje wszystkich, włącznie dorosłych.  Jeżeli chodzi o samą konferencję, to cieszę bardzo, że podjęliśmy starania, by ta konferencja się odbyła, ponieważ np., jestem z Warszawy, dużo znaków nie znałem z poszczególnych przedmiotów np., z literatury i myślałem, ze trzeba je wymyślić, a na konferencji okazało się, ze taki z Kalisza znał większość znaków. Więc nie musieliśmy niczego nowego wymyślać, tylko zebrać od wszystkich każdy znak przydatny w szkole, na studiach i nie tylko. I w taki sposób mamy już wiele przydatne znaki (dla mnie większość były nowe) i postaramy się, by jak najwięcej osób miało dostęp do tych znaków.

Konferencja została przeprowadzona w sposób profesjonalny, była ciekawa, a goście starali coś powiedzieć od siebie, ale nie wszyscy i to mnie uraziło..  Na wykładach nie można było się nudzić, przynajmniej dla mnie i samorządu. Ale mnie cieszy to, ze po zakończeniu konferencji wiele osób mówiło same pozytywy nie tylko o konferencji ale i także o MŁODZIEŻ OSWG!
 

Radosław Olak – sponsor konferencji:

            Chciałem bardzo podziękować za możliwość wsparcia tak ciekawej i ważnej inicjatywy. Bardzo cieszy mnie fakt, że młodzi ludzie chcą badać Polski Język Migowy (PJM). Jestem pełen podziwu dla organizacji tej konferencji. Wszystko zostało przeprowadzone bardzo profesjonalnie. Mam nadzieję, że w przyszłości będą organizować wiele podobnych konferencji. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Ewelina Bratkowska - uczestnik konferencji:

             Konferencja była kapitalna,  pełen podziwu, dużo ciekawych  tematów się dowiedziałam, które naprawdę przydadzą mi się w życiu. Samorząd Uczniowski zorganizowali tak, że po zakończeniu konferencji byłam bardzo zadowolona i chwalę wszystkim swoim znajomych,  że SU spisali się na medal. Cieszy mnie to bardzo, że młodzież niesłysząca działają niesamowite wydarzenia.  Mam nadzieje, że odbędą się jeszcze następne konferencje.

Sławomir Łuczywek - prelegent konferencji:

Inicjatywa zorganizowana wyłącznie przez młodzież OSWG zasługuje na słowa pochwały. Począwszy od sposobu nagłośnienia, poprzez już na samej konferencji, organizację, prowadzenie - wszystko było na medal.
Sama konferencja dostarczyła mi wielu ciekawych informacji. Sporo tych wiadomości było dla mnie nowością, z pewnością przydadzą mi się w życiu. Pozytywnym faktem było to, że były dyskusje, wolne myśli, dyskutowaliśmy nawet w przerwie kawowej, aż żal było z powrotem wracać na salę. To wszystko zasługuje na podziw i pochwałę. Na pewno z tej konferencji odniosłem bardzo pozytywne odczucia i myśli.